вівторок, 17 грудня 2019 р.

Поради, які допоможуть зберегти природу:

Будьте мудрим споживачем. Купуйте речі тільки якщо вони дійсно Вам потрібні: подумайте гарненько перед покупкою, відмовтеся від спонтанних придбань, готуйте список необхідних покупок перед тим, як йти в магазин. І пам'ятайте: краще один раз купити якісну річ, ніж кілька разів дешеву. Афоризм «Скупий платить двічі» тепер стосується і екології. Не хворійте на марнотратство.
Не купуйте сміття: віддавайте перевагу товарам без зайвої упаковки. Навіщо вам ще один красивий пакетик-коробочка-баночка, якщо користуватись ними Ви все одно не будете?
Відмовтесь від одноразових пластикових пакетів. Пластик не розкладається природним шляхом: в Тихому океані вже утворився острів, який повністю складається з відходів життєдіяльності людини. Наївшись такого сміття, щорічно гине 100 тисяч тварин. Тому краще носити з собою зручну багаторазову екоторбу, яка буде корисна для екології і допоможе заощадити сотню-дві гривень, позбавивши від необхідності щоразу купувати новий пластиковий пакет.
Ні одному разу. Намагайтеся не купувати продукцію одноразового використання: посуд, серветки, станки для гоління, ручки, замість цього віддайте перевагу відповідним багаторазовим речам. Менше сміття - менше проблем!
Сортуйте сміття, адже 1 тонна макулатури збереже 17-20 дерев, а 1 т вторинних полімерів (пластмаси) збереже 16 т сирої нафти. Якщо у Вас під будинком вже з'явилися окремі контейнери для побутових відходів і пластику-скла-металу-паперу, то гріх цим не скористатись. Якщо такого немає, то можете звернутись в пункти прийому вторсировини, або ж складіть акуратно пачки паперу, пляшки, пластик біля смітника і кому-небудь вони точно знадобляться.
Бережіть воду. Якщо порівняти Землю з головою немовляти, то запаси прісної води, це лише сльозинка в його очах. Вчені прогнозують, що до 2050 року запаси прісної води практично вичерпаються, а 4 млрд. людей навіть не зможуть задовольнити добову потребу в питній воді. Банальне «закривайте кран, поки чистите зуби» має глибокий зміст: якщо так робити, то витрачається 1 л води, в той час як при відкритому крані витікає 6 л/хв. Скоротіть час перебування в душі, уменшіть натиск, придбайте спеціальну економічну насадку з функцією повітряного душу (насичує потік води повітрям). Ремонтуйте протікаючі крани.
Бережіть енергію. Виробіть звичку вимикати світло, залишаючи приміщення довше, ніж на 15 хвилин. Використовуйте енергозберігаючі лампи, які служать в 12 разів довше і споживають на 80% менше енергії. Вимикайте з розетки непотрібну техніку, таким чином, Ви заощадите до 40% даремно витраченої електроенергії.
Економ-режим. При покупці звертайте увагу на економічність техніки (маркування А, А+, Energy Star), таким чином можна зменшити свій рахунок за електроенергію на 30%.
Про папір. Економте папір: друкуйте з двох сторін, використовуйте чернетки. Економія 25 пачок паперу врятує одне вирубане дерево! Віддавайте перевагу паперу, вибіленому без хлору (з маркуванням PCF) та виробленому з контрольованих насаджень (з маркуванням FSC).
Про машину. Купуйте економічну машину. Регулярно міняйте фільтр і качайте шини. Такі дії збільшать кількість кілометрів на літр бензину.
Про чистоту. Звичайні миючі засоби містять фосфати, які, потрапляючи у водойми, сприяють бурхливому «озелененню» води. Також, фосфати не проходять через фільтри і можуть знову потрапляти в наш будинок через систему центрального водопостачання. Тому, слід віддавати перевагу екологічним миючим засобам або мильним горіхам, які нешкідливі і на 98-100% розкладаються в природних умовах.
Про косметику. Віддавайте перевагу натуральній, а ще краще, органічній косметиці, яка не містить штучних добавок і продуктів нафтохімії.
Про харчування. Відмовтеся від фаст-фуду, готуйте вдома і вечеряйте разом всією сім'єю. Вибирайте продукти харчування місцеві (так витрачається менше палива на транспортування), сезонні і, по можливості, органічні. При вирощуванні останніх не використовуються пестициди (більшість яких виготовлено з нафти), витрачається менше води та енергії, і відновлюється ґрунт.
Про дітей. Уявіть лише: якщо дитина використовує виключно одноразові підгузки, то поки дитина виросте, зросте також гора сміття, масою в 1 000 кг! Відмовтеся від памперсів і переходьте краще на систему природного сповивання або на одноразові підгузки, здатні розкладатися в природі.
Про домашній затишок. Максимально віддавайте перевагу всьому натуральному: меблям, текстилю, предметам інтер'єру.
Посадіть дерево і підтримуйте людей, які зберігають і захищають наші ліси. Дерева поглинають тонну СО2 протягом свого життя, очищуючи повітря. Дерева також забезпечують тінь і скорочують витрати на роботу кондиціонера від 10 до 15%.
Еко-фішки. Не проходьте повз різних еко-предметів, наприклад: зошитів або туалетного паперу з переробленого паперу, біо-пакетів для сміття, що розкладаються на протязі 3 років, або магнітної кульки, що дозволяє пом'якшити воду і знизити витрату порошку.
Будьте винахідливі. Не поспішайте викидати або купувати що-небудь нове. Ввімкніть уяву і подаруйте старій речі нове життя.
І наостанок, полюбіть природу. Так, Ви захочете захищати її і зрозумієте, що кожна Ваша дія має силу! А Ваші діти і онуки скажуть Вам: «Дякую, що зробив світ кращим».

8 фактів, які змушують задуматись

  1. Середня температура на Землі росте: льодовики тануть, збільшується сила штормів, погодні закономірності важче передбачити, квіти розпускаються раніше, а птахи можуть не повернутися на зиму додому.
  2. 10 видів рослинності в день зникає. До 2050 року зникне більше 1 млн.
  3. Наше споживання електроенергії зросло на 70% в порівнянні з 1970 роком.
  4. Близько 40% світових сільськогосподарських земель в стані виснаження.
  5. З початку 1950 зникло більше 50% світових тропічних лісів.
  6. 75% світових рибних господарств вимагають негайного припинення або скорочення рибальства, інакше в найближчому майбутньому наші діти не зможуть їсти рибу (за даними ООН).
  7. В розвинених країнах кожна людина щорічно виробляє сміття в 5-10 разів більше, ніж сама важить.
  8. Ми використовуємо на 70% більше води, ніж 40 років тому.


А до якої думки схиляєтесь ви?



Парниковий ефект і глобальне потепління клімату

Одночасно із забрудненням атмосфери зростає й виділення техногенного тепла від спалювання палива та використання електричної енергії, а це є дуже важливим фактором змін глобальної температури.

 Серед усіх забруднювачів атмосфери найважливішу роль у зміні клімату відіграє вуглекислий газ. Він поглинає довгохвильову радіацію і е одним з факторів, що створюють парниковий ефект в атмосфері; збільшення концентрації вуглекислоти в атмосфері призводить до підвищення температури біля земної поверхні.

Клімат Землі, який залежить в основному від стану її атмосфери, протягом геологічної історії періодично змінювався: чергувалися епохи істотного похолодання, коли значні території суші вкривалися льодовиками, та епохи потепління (до речі, ми живемо саме в епоху потепління, коли розтанули великі льодовикові щити у Євразії та Північній Америці). Та останнім часом метеорологи б'ють на сполох: сьогодні атмосфера Землі розігрівається набагато швидше, ніж будь-коли в минулому. За даними ООН, з кінця XIX до початку XXI ст. глобальна температура на земній кулі підвищилася загалом на 0,6 °С. Середня швидкість підвищення глобальної температури до 1970 р. становила 0,05 °С за 10 років, а останніми десятиліттями вона подвоїлася. Це зумовлено такими причинами:

Метан (СН4) виробляється у великих кількостях в результаті біологічних перетворень у природі. Обсяги утворення метану у природних джерелах щорічно становлять приблизно 500 млн т. Природні джерела атмосферного метану є: анаеробний розклад органічних речовин у екосистемах (болота, тундра); перетравлення термітами деревини шляхом розкладу целюлози до метану; океани, моря та прісні водойми. Основні антропогенні джерела викидів метану: вирощування рису на дуже зволожених землях; кишкова ферментація тварин та розклад відходів тваринного походження; розклад твердих міських відходів; видобуток і транспортування вугілля, природного газу та нафти. Метан - супутній продукт спалювання біомаси та неповного згорання палива. Основними поглиначами метану є ґрунти та хімічні перетворення в атмосфері.

Природними джерелами атмосферного закису азоту (N,0) є океани, ґрунти тропічних і помірних широт, ліси та луки. Наприклад, вміст >І20 в ґрунтах є результатом життєдіяльності ґрунтових бактерій. Антропогенні джерела емісії закису азоту в атмосфері: сільськогосподарська обробка ґрунтів, особливо з використанням азотних добрив; спалювання викопного природного палива; виробництво адипінової (нейлонової) та азотної кислот; спалювання біомаси.

Водяна пара - один з найважливіших парникових газів, який усюди зустрічається в природі. Він невидимий. Діяльність людини не впливає на нього безпосередньо, але існують важливі опосередковані зв'язки. Потепління, що відбувається внаслідок дії інших парникових газів, інтенсифікує випаровування і призводить до підвищення кількості водяної пари в атмосфері, що, у свою чергу, також сприяє потеплінню.

Отже, парниковим ефектом називають спроможність атмосфери вибірково поглинати електромагнітне випромінювання у певних діапазонах хвиль. Не вся атмосфера, а лише деякі її компоненти та домішки здатні виконувати роль таких "фільтрів" - саме їх і називають парниковими газами.

 Провідну роль у створенні парникового ефекту серед усіх парникових компонентів, розглянутих вище, відіграє діоксид вуглецю (С02), який поглинає довгохвильове (інфрачервоне) випромінювання у широкому діапазоні хвиль.

 Іншими словами, парниковий ефект - це здатність атмосфери, що пропускає короткохвильове електромагнітне випромінювання від Сонця, затримувати (частково чи повністю) тепловий потік від земної поверхні, повертаючи його назад у вигляді "зустрічного" випромінювання, що спричинює розігрівання атмосфери.


Усім відомо, що звичайне віконне скло має майже ту саму властивість: пропускає видиме світло, але затримує теплове випромінювання. Саме тому відбувається нагрівання середовища у теплицях та парниках або ж у кімнаті сонячного дня. У земній атмосфері вуглекислий газ діє як скло у парнику - вільно пропускає сонячні промені до поверхні Землі, але утримує її тепло.

Парниковий ефект існує з тих пір, як на нашій планеті з'явилася атмосфера. Сам по собі він не є негативним явищем. 

Ефект, зумовлений загальною дією парникових компонентів, вкрай важливий: за відсутності парникового ефекту середня температура на Землі (тобто у приземному шарі повітря) була б на 33 °С нижчою, ніж зараз, і дорівнювала б лише -18 °С, тобто була би близькою до січневої температури в Арктиці.

середа, 11 грудня 2019 р.

Задумайтесь!

Атмосфера

Наша атмосфера безцінна. Саме завдяки їй можливе життя на Землі. Але щохвилини ми руйнуємо її. Щорічно люди своє діяльністю викидають в атмосферу понад 15 млрд тонн вуглекислого газу, 200 млн тонн оксиду вуглецю, понад 500 млн тонн вуглеводнів, 120 млн тонн золи та ін. Загальний обсяг викидів в атмосферу становить більше 19 млрд тонн.
48 кг різних канцерогенних речовин на рік вдихає житель мегаполісу. Через вихлопні гази щороку помирає щонайменше 225 тисяч людей. Однак, медики кажуть, що реальні цифри можуть бути в 2 рази більшими…
Що може зробити кожен? Більше ходити пішки, пересуватися велосипедом, обирати марки автомобілів, які бережуть планету.

Ліси

Людина не здатна жити без повітря навіть декілька хвилин. Але ми щоденно знищуємо джерело повітря. Щороку люди вирубують 14 млн га лісів! Тропічні ліси вважаються легенями нашої планети. Якщо люди не зупиняться і не змінять свою поведінку, то до 2030 року половина тропічних лісів Амазонки зникне. Вже зараз сумарна площа асфальту і дахів будівель займає 1% всієї поверхні планети.
Що може зробити кожен? Мінімалізувати використання паперу, користуватися папером повторної переробки, дбайливо користуватися дерев’яними меблями, деталями архітектури. Садити дерева самим, підтримувати акції з озеленення міст.

Прісна вода

Ми не можемо жити без повітря. Але й без води ми не протягнемо більше ніж кілька днів. За останні 40 років кількість прісної води на кожну людину в світі зменшилася на 60%! Поки ця негативна тенденція лише зростає… Вже зараз кожна восьма людина на планеті не має доступу до безпечної питної води.
Що може зробити кожен? Економити воду, замінити прийняття ванни на душ, зменшити напір під час миття посуду.

Океани

Через нашу з вами діяльність зникає не лише прісна вода. Серйозної шкоди ми завдаємо й світовому океану. Через людську діяльність щороку у води Тихого океану потрапляє 9 млн тонн відходів, і ще понад 30 млн в Атлантику! Найбільша проблема з нафтою. Навіть без аварій, а лише у результаті судноплавства і очищення танкерів в океані у воду потрапляє від 5 до 10 млн тонн нафти. А ще протягом останніх 20 років зникло майже 20% всіх коралових рифів…
Що може зробити кожен? Знову ж таки більше ходити пішки, використовувати велосипед. Електрокари.

Сільське господарство

Подихали, попили, а як же без їжі? Наше сільське господарство – це справжнє вбивство для планети! При чому не так важливо м’ясоїдні ви чи вегани. Через обробку землі в результаті ерозії щороку втрачається 6 млн га землі. Через виснаження ґрунтів їжа стала значно менш корисною, аніж 100 років тому. Вміст вітамінів і мікроелементів в овочах і фруктах знизився на 70%. Тож, щоб отримати необхідну порцію доводиться з’їдати більше, а звідси проблеми з ожирінням та супутніми хворобами…
Пам’ятаєте вище ми згадували, що прісної води стає все менше? Так от: 70-80% всієї споживаної людьми прісної води витрачається в сільському господарстві! Для отримання кілограму пшениці доведеться витратити 1 тисячу л води. А для кілограма яловичини – 15000. До речі, щороку люди вбивають близько 60 000 000 000 тварин.
Що може зробити кожен? Не переводити продукти: купувати і готувати рівно стільки, скільки ви можете спожити. Вживати екологічно чисту їжу. По можливості відмовитися чи зменшити кількість продуктів харчування тваринного походження.

Сміття

Все, що виробляє цивілізація пов’язане з безперервним продукуванням сміття. Один українець в середньому створює 0,5 кг сміття вдень. А в рік це 182,5 кг! В Україні звалища сміття займають понад 250 тисяч га землі!
А тепер трішки фактів про розкладання відходів (дані заокруглені):
папір – 10 років;
консервна банка – до 90 років;
поліетиленовий пакет – до 200 років;
пластмасові вироби – до 500 років;
скло – до 1000 років!
Що може зробити кожен? Максимально обмежити використання одноразових речей. Навчитися сортувати сміття. Не викидати те, що може комусь знадобитися: є безліч центрів, де з радістю приймуть ваш "непотріб". Ні в якому разі не викидати сміття у непризначених для цього місцях!

Топ 10 найбільш екологічно-чистих країн

Швейцарія. 

Перше місце ось вже не перший рік в списку найчистіших куточків планети Земля займає Швейцарія. Це пов'язано не тільки з географічним положенням країни, адже вся її територія розміщена на просторах альпійських гір, а близько 30% площі становить лісиста місцевість, а й відсутністю великих заводів і фабрик, які суттєво забруднюють навколишнє середовище. Багато вчених-екологи вважають, що в цій країні можна має прожити своє життя у відмінному самопочутті і здоров'я.


Швеція.

 Друге місце в списку екологічно-чистих країн займає Швеція. Згідно з дослідженнями вчених, саме в цій країні найнижчі показники забрудненості повітря, вода тут практично найчистіша, так як в основному її добувають з природних джерел, рівень викидів парникових газів в Швеції набагато нижче допустимого рівня. Слід також зазначити турботу місцевих жителів про свої лісах і природі в цілому. Саме завдяки турботі населення країни про екологію Швеції, вона по праву вважається однією з найчистіших країн.

Норвегія

 Країна-сусідка Швеції і в принципі екологічна ситуація тут схожа на стан в попередній країні. Єдине, що завадило їй зайняти або розділити почесне друге місце, так це нафтова промисловість, яка є джерелом викидів парникових газів.



Коста-Ріка. 

Далі десятка кращих країн з екологічного стану перенесе туристів в Коста-Ріку - країну, яка з'єднує Північну і Південну Америку. Чистий екологічна ситуація обумовлена тут великою кількістю лісів, а також відповідальністю уряду, який дбає про зменшення викидів вуглецю в повітря до мінімуму.



Колумбія.

 П'яте місце екологи віддають Колумбії, яка славиться своїми родючими землями, а ще високим рівнем тривалості життя місцевого населення - близько 75 років. Основним промислом в цій країні вважається вирощування кави і квітів - дуже екологічно чистий вид бізнесу.



Нова Зеландія

Дивлячись на знімки Новій Зеландії, можна не відзначити її чистоту і красу. Ця країна просто зобов'язана бути в списку найчистіших країн і так воно і є - шосте місце. Це завдяки ретельній охороні природних багатств і прибережних вод, а ще це одна з країн, в якій на державному рівні було введено податок на вуглець, який викидають у повітря мешканці та гості країни. Уряд Нової Зеландії в найближчому майбутньому планує вивести свою країну на перші місця в списку найчистіших країн.


Японія

Не можна не згадати і про Японії, адже в цій країні жителі живуть ще довше - 82 роки. Японія займає сьоме місце в списку найбільш чистих країн не стільки через показників чистоти природи, скільки завдяки ідеальній санітарної інфраструктурі. І все ж стан лісів тут оцінюється найвищим балом, а от стан води залишає бажати кращого, що і знижує рейтинг чистоти і екологічності Японії.



Хорватія.

 Незважаючи на досить незадовільну турботу місцевої влади та мешканців про екологію Хорватії, природа в цій країні розпоряджається зовсім по іншому, і чисті пляжі і ліси піднімають країну на досить високий рівень. Це восьме місце.



Албанія 

Практично не індустріалізована країна, тому викидів у повітря через промисловості тут практично немає. Це істотно підвищує її рейтинг і ставить країну на 9 місце серед найчистіших країн у світі.



Ізраїль. 

І замикає десятку найбажаніших для відвідування та проживання країн в екологічному плані Ізраїль. Високий рівень санітарії, турбота про своїх водах і лісах є запорукою чистоти і здоров'я цієї країни.









вівторок, 10 грудня 2019 р.

Найбруднішими річками в Україні визнано Сіверський Донець, Західний Буг, Дністер, і притоки та водосховища Дніпра.

Чистих річок в Україні більше немає. Найменший відсоток води знаходять у суміші сільськогосподарських добрив, каналізаційних і промислових стоків у Сіверському Донці, Західному Бузі і в притоках Дніпра.


Дослідники Національної геофізичної обсерваторії називають Сіверський Донець, Західний Буг, Дністер, а також притоки і водосховища Дніпра найбруднішими річками країни.
Так, у Західному Бузі вміст азоту перевищує гранично допустиму концентрацію в 15 разів, а важких металів - у вісім разів. У притоках Дністра - Тисмениці, Опирі, Лимниці, Бистриці Надвірнянській - сполук марганцю більше норми у 29 разів, а міді у 41.
Окрім того, у дніпровських водосховищах - Київському, Каховському, Кременчуцькому і Дніпродзержинському - обидва ці елементи деколи перевищують норму вже у 80 разів. У притоках ж Дніпра - Прип'ять, Тетереві, Ірпені, Десні та інших - вміст заліза, марганцю і міді перевищує норму у деяких випадках у 18, 57 і 40 разів відповідно.
У зв'язку з цим медики попереджають, що купання у такій воді може викликати хвороби шкіри, а її тривале вживання в їжу навіть після очищення на водоканалах - ураження центральної нервової і серцево-судинної систем, а також кишково-шлункового тракту.
Брудні річки зустрічаються не тільки на сході країни, але і на заході, а також і півдні, екологія яких лише на перший погляд бездоганна. Заступник директора з моніторингу та техніки Центральної геофізичної обсерваторії Леонід Табачний зазначає, що в кожному регіоні свої джерела забруднення.
У Центральній Україні, де протікає Дніпро, це мінеральні добрива, які масово використовуються в сільському господарстві, Сіверський Донець гублять нафтохімічні комбінати та шахти, а Західний Буг - каналізаційні стоки. "Чистих річок в Україні немає", - впевнений директор Інституту колоїдної хімії і хімії води НАН України Владислав Гончарук.
Неорганічне сміття, особливо пластиковий посуд та будівельні відходи, експерти називають потужною хімічною зброєю. У процесі їхнього розкладання утворюється фільтрат, що проникає у підземні водоносні горизонти, а звідти через грунтові води у поверхневі. В цілому в 2011 році в річки, озера і водосховища було скинуто понад 7,7 мільярдів кубометрів різних відходів, з яких очищених було трохи більше половини.
В той рік у річки і озера потрапили гігантські порції сульфатів, хлоридів, нітритів, фосфатів, в тому числі понад 400 тисяч тонн нафтопродуктів, яких вистачило б для тривалої роботи великої мережі бензозаправок. Причому з цих водоймищ жителі країни отримують близько 70% питної води.

Екологічні проблеми Індії

Індія посідає друге місце в світі за чисельністю населення, яка складає 1 340 468 000 (за даними на кінець 2017 року) і сьоме місце за площею. Підрозділяючись на 36 регіонів має сухопутні кордони з М’янмою, Республікою Бангладеш, Пакистаном, Королівством Бутан, Непалом і Китаєм, а також морські з Шрі-Ланкою, Індонезією і Мальдивами. Саме ці держави першими відчувають погіршення стану навколишнього середовища в самій Індії, це відбувається при перенесенні повітряних мас, а також через систему ґрунтових вод і річок.
Основними екологічними проблемами тут є перенаселення, збезлісення, опустелювання, ерозія і засолення грунтів, скорочення біологічного різноманіття і безумовно сильне забруднення атмосфери, гідросфери та поверхні землі. В країні процвітають найбрудніші галузі промисловості: хімічна, металургійна, текстильна, фармацевтична, машинобудівна, нафтова. Ці сфери економіки завдають колосального збитку біосфері.
Підприємства металообробної, металургійної та хімічної промисловості зливають у водні артерії відходи виробництва часто без належної ступеня очищення. Хімічні помиї несуть в своєму складі солі важких металів, токсичні емульсії, консерванти, емульгатори, барвники, кислоти і просто гарячу воду. При попаданні в річки і озера, промисловий склад зводить нанівець перебування живих організмів і вже тим більше їх нормальну життєдіяльність.

Ті ж фабрики і промислові комплекси створюють гостру екологічну проблему забруднення повітря, викидаючи в атмосферу тисячі кубометрів пилу, твердих частинок, аерозолів, гарячого повітря, оксиди вуглецю, кадмій, свинець, цинк та інші елементи в невластивих для навколишнього середовища кількостях. Це негативно позначається на здоров’ї людей, підвищуючи статистику захворюваності онкологією, хворобами серцево-судинної системи і дихальних шляхів. Крім того висока щільність населення підвищує ступінь ризику зараження інфекційними захворюваннями.
Через перенаселення з’являється недолік в багатьох природних ресурсах, наприклад дефіцит прісної води, нестача родючих земель, що в свою чергу призводить до вирубки лісів, викликаючи додаткові екологічні проблеми, пов’язані зі знищенням природного місця існування багатьох звірів, птахів, комах і рослин.
Поліпшити екологію Індії можливо лише застосувавши досить великий підхід, що охоплює всі сфери і системи країни, починаючи від загальної освіти, закінчуючи сучасними технологічними процесами.














середа, 4 грудня 2019 р.

Екологічні проблеми світового океану


Екологічні проблеми світового океану

Океан – колиска життя на Землі і домівка половини існуючих нині типів організмів.
Для океану, так як і для атмосфери, найбільшу загрозу нині становить забруднення відходами людської діяльності або, інакше кажучи, його швидке отруєння.

Відомий норвезький мандрівник Тур Хеєрдал зазначав, що океан за 20 років (1950 – 1970) перетворився на смітник: "ми обганяли пластикові посудини, вироби з нейлону, пусті бляшанки, пляшки та консервні банки. Проте особливо кидався в очі мазут". Нафта та нафтопродукти є на сьогоднішній день найпоширенішим і найнебезпечнішим джерелом забруднення. Тонна нафти покриває здатна покрити тонкою плівкою 12 км акваторії океану і забруднює майже 1 млн. тонн води. А за рік в моря поступає від 6 до 15 млн. тонн нафти. Щорічно гине третина молодих морських організмів, які в декілька разів більше ніж дорослі особини вразливі до несприятливих факторів. Вже станом на 1980 рік четверта частина світового океану була покрита нафтовою плівкою.

Причини :

  •  катастрофи судноплавства
  • скид неочищених відходів
  • ядерні та хімічні відходи