вівторок, 10 грудня 2019 р.

Найбруднішими річками в Україні визнано Сіверський Донець, Західний Буг, Дністер, і притоки та водосховища Дніпра.

Чистих річок в Україні більше немає. Найменший відсоток води знаходять у суміші сільськогосподарських добрив, каналізаційних і промислових стоків у Сіверському Донці, Західному Бузі і в притоках Дніпра.


Дослідники Національної геофізичної обсерваторії називають Сіверський Донець, Західний Буг, Дністер, а також притоки і водосховища Дніпра найбруднішими річками країни.
Так, у Західному Бузі вміст азоту перевищує гранично допустиму концентрацію в 15 разів, а важких металів - у вісім разів. У притоках Дністра - Тисмениці, Опирі, Лимниці, Бистриці Надвірнянській - сполук марганцю більше норми у 29 разів, а міді у 41.
Окрім того, у дніпровських водосховищах - Київському, Каховському, Кременчуцькому і Дніпродзержинському - обидва ці елементи деколи перевищують норму вже у 80 разів. У притоках ж Дніпра - Прип'ять, Тетереві, Ірпені, Десні та інших - вміст заліза, марганцю і міді перевищує норму у деяких випадках у 18, 57 і 40 разів відповідно.
У зв'язку з цим медики попереджають, що купання у такій воді може викликати хвороби шкіри, а її тривале вживання в їжу навіть після очищення на водоканалах - ураження центральної нервової і серцево-судинної систем, а також кишково-шлункового тракту.
Брудні річки зустрічаються не тільки на сході країни, але і на заході, а також і півдні, екологія яких лише на перший погляд бездоганна. Заступник директора з моніторингу та техніки Центральної геофізичної обсерваторії Леонід Табачний зазначає, що в кожному регіоні свої джерела забруднення.
У Центральній Україні, де протікає Дніпро, це мінеральні добрива, які масово використовуються в сільському господарстві, Сіверський Донець гублять нафтохімічні комбінати та шахти, а Західний Буг - каналізаційні стоки. "Чистих річок в Україні немає", - впевнений директор Інституту колоїдної хімії і хімії води НАН України Владислав Гончарук.
Неорганічне сміття, особливо пластиковий посуд та будівельні відходи, експерти називають потужною хімічною зброєю. У процесі їхнього розкладання утворюється фільтрат, що проникає у підземні водоносні горизонти, а звідти через грунтові води у поверхневі. В цілому в 2011 році в річки, озера і водосховища було скинуто понад 7,7 мільярдів кубометрів різних відходів, з яких очищених було трохи більше половини.
В той рік у річки і озера потрапили гігантські порції сульфатів, хлоридів, нітритів, фосфатів, в тому числі понад 400 тисяч тонн нафтопродуктів, яких вистачило б для тривалої роботи великої мережі бензозаправок. Причому з цих водоймищ жителі країни отримують близько 70% питної води.

Немає коментарів:

Дописати коментар